Image module

Ekibimiz

Küçükken ne olmak istiyorsun diye soranlara hep “Başbakan” diye cevap verirdim. Yıllar sonra lisansımı gerçekten de Boğaziçi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yaptım. Üniversiteye başladıktan sonra elimde adalet ve özgürlük felsefesi kitapları ile eğitim, engellilik ve kadın alanlarında farklı sivil toplum kuruluşu ve girişimler ile çalıştım. Moğolistan’dan Bolivya’ya birçok farklı ülkeye seyahat etme şansım oldu. En son tüm okuduklarım ve deneyimlerim beni başbakanlığa değil, Harvard Üniversitesi’nde Eğitim Politikaları alanında yüksek lisans eğitimine götürdü. Son iki yıldır alternatif eğitim modelleri ve kırsalda eğitim konularında çalışıyorum. KODA’da yaptığım bu araştırmalar, saha çalışmaları, köy ve okul ziyaretleri ve tüm bu süreç içerisinde tanıştığım güzel insanların bir araya gelmesi ile ortaya çıktı. KODA hayali gerçek olsun diye masabaşında ve köy yollarında mutlulukla çalışmaya devam ediyorum.
İlkokul’daki resim öğretmenimin verdiği bir nasihat ile hayatıma yön vermeye çalıştım hep; istediğim ve her zaman hayal ettiğim yolları aradım. Öğrenciliğe ve bilgiye aşık bir insan olarak lise yıllarımda farklı kültürlere merak saldım ve bu da beni dil öğrenmeye yönlendirdi. Sonrasındaki akademik eğitimim de bunun bir kanıtı gibi… : İstanbul Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde üniversite eğitimimi, Marmara Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü Ortadoğu Sosyolojisi ve Antropolojisi Bölümü ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde de yüksek lisans derecelerimi tamamlamış oldum. Aynı zamanda da; 5 yılı aşkın süredir sosyal medya üzerinden köy okullarında okuyan öğrencilerin eğitim ihtiyaçlarını karşılayan ve bu okullarda kütüphaneler kurulmasını hedefleyen Bir Kitap = Bir Gelecek Köy Okulları Projesi’nin de Genel Koordinatörlüğü’nü yürütmekteyim. Yolu hayalden geçenlerle buluştuğum KODA ile okullarda yapılacak atölyelerin içeriğinin hazırlanması, yerel işbirlikçiler ve öğretmenler ile iletişimin sağlanması konularında Saha Koordinatörü göreviyle yer almaktayım.
Lisede okurken birçok arkadaşımın duygusal açıdan zorlandığına ve okulda gerekli desteği bulamadıklarına şahit oldum. Büyük potansiyeli olup kendilerini gerçekleştiremeyenleri izlemek benim için üzücüydü. Bunun üzerine eğitim sisteminde ciddi eksiklikler olduğuna, okullarda çocuk ve gençlere Matematik ve Türkçe gibi derslerin yanında sosyal ve duygusal becerilerin de verilmesi, bu alanda desteklenmeleri gerektiğine inandım. Bu inancım beni, Amerika’ya, Rutgers Üniversitesi’nde Psikoloji okumaya götürdü. Lisansta çocuk ve ergen gelişimine odaklanarak, okullarda çocukların sosyal ve duygusal gelişimlerinin nasıl desteklenebileceğini çalıştım. Sonrasında Harvard Üniversitesi Eğitim Fakültesi Önleyici Bilimler ve Uygulamalar Bölümü’nde yüksek lisans yaptım. Bu dönemde Harvard’da Mine ile tanışmak hayatıma yeni bir yön verdi ve Türkiye’ye dönerek KODA’da eğitim gönüllüleri olarak, hayallerimizdeki okulları gerçek kılmak için çalışmaya başladım. KODA’da ağırlıklı olarak çocuğun sosyal, duygusal ve bilişsel becerilerini geliştirmeye yönelik içerik hazırlanmasında yer alıyorum.
Dünya Google ile tanıştığında ilkokul, Wikipedia ile tanıştığında lise, Facebook ile tanıştığında ise üniversite sıralarındaydım. Teknolojinin, iletişimin ve ulaşım yollarının hızla geliştiği bir dünyada eğitim sistemlerinin bu değişimi takip etmekte zorlandığını gördükçe, alternatif ve esnek eğitim metotlarını incelemeye başladım. İzmir, Londra, Utrecht, Middelburg, Toronto, New York, Oxford, Mardin, İstanbul, Hong Kong gibi birbirinden oldukça farklı şehirlerde yaşadıktan sonra eğitim alanında küresel köyde olan yenilikleri pek çoğumuzun gidip de görmediği (ama bizim dediği) köylerimize götürmek için KODA’nın kurucu ekibinde yer almaya karar verdim. İçerik geliştirme ve gönüllü ağı oluşturulması üzerine çalışıyorum. Eğitim sistemlerindeki sorunları görüp şikayet etmek herkesin hakkı. Ama emin olun, çözüm üretmek için çabalamak çok daha keyifli!
Gürer Gündöndü
Vehbi Koç Vakfı Koç Lisesi’nde tamamladığım lise eğitimim, bana soru sormanın güzelliğini, insan hayatında sanatın önemini, sadece doğru seçeneği işaretlemenin değil bilgiyi paylaşabilmenin de değerli olduğunu öğretti. Ben de bu değerleri daha iyi kavramak için üniversite eğitimimi St. John’s College’da Liberal Sanatlar okuyarak tamamladım. Hem farklı bir ülkede yaşamak, hem de St. John’s College’ın tartışma ve birincil kaynak esaslı eğitimi, beni sosyal ve duygusal anlamda oldukça geliştirdi. Bunun üstüne, St. John’s eğitim modelini ilk ve orta okul seviyelerinde uygulamaya başlayan Great Hearts Academies’de öğretmenlik yapmaya başladım ve birlikte çalıştığım küçük takım ile beraber okulun 6.sınıf Fen Bilimleri programını oluşturdum. Öğrencilerin öğrenme sorumluluğunu omuzlarına aldıklarını görmek, birbirlerine destek olup öğrenmekten keyif alışlarını izlemek benim için çok anlamlıydı. Şimdi, KODA ile köylerimizin güzel öğrencilerine ulaşmak ve yeni öğretmenlerle fikir alışverişi yapabilmek için buradayım. KODA’yla içerik geliştirme konusunda çalışıyorum.
Selin Akçakaya
Teknoloji, tasarım ve iş birimleri alanında aldığım lisans eğitimi, analitik ve yaratıcı düşünme becerisiyle birlikte farklı perspektiflerden bakabilmemi sağladı. Daha bütünsel yaklaşabilmek ve insan odaklı çözümler üretebilmek adına, Bilişsel Sistemler ve İnteraktif Medya Bölümü’nde yüksek lisans eğitimi aldım. İstanbul ve Barselona’da toplamda 4 yıl olmak üzere üniversitede Araştırma Görevlisi olarak çalıştım. Son 2 yıldır da Servis Tasarimi ve Kullanıcı Deneyimi alanında çeşitli eğitimler vererek farklı projeler yürütmekteyim. KODA ekibinde yer almak istememin nedeni ise hem eğitimdeki değişimin, bireyin ve toplumun başarısını etkileyen en kritik faktör olması, hem de sürekli olarak öğrenme ve öğretme isteğiyle birlikte farklı disiplin ve deneyime sahip kişilerin daha yüksek etki yaratacağına olan inancımdır.
Burcu Yeniceli
1984 Eskişehir doğumluyum. 2016 yılında TED Üniversitesi Eğitim Kurumları İşletmeciliği Yüksek Lisans Programından mezun oldum. 22 Ocak 2012 yılında “Bir öğretmen değişir, Dünya değişir” diyerek yola çıktım. Hiç konferansa katılmamışken, hayalim olan konferansı düzenlemek üzere girişimlerde bulundum. 2012 yılından itibaren Türkiyede’ki Fen Bilimleri öğretmenlerine yönelik konferanslar düzenlemeye başladım. Paylaşım Toplantıları adını verdiğimiz bu toplantılara üniversite, STK ve birçok kurum destek verdi. Tüm çocuklara güzel bir gelecek borçlu olduğu düşüncesinden Eğitim Hareketi projesini başlattım. Desteğe ihtiyacı olan öğrenciler için birçok kampanya düzenledim. Köydeki öğretmenlere ulaşabilmek için “Köyde Öğretmen Olmak” projesini başlattım. 2016 yılının Ocak ayında ‘Fark Yaratan Öğretmen’ seçilerek seminer ve programlara konuk oldum. 2015 ve 2016 yıllarında Bilim Kahramanları Derneği Robot Turnuvası’nda Özdeğerler Jüri Üyeliği yaptım. Sahip olduğum diğer sertifika ve belgeler: Ted Üniversitesi AMGEN TEACH Sorgulama Temelli Öğretim Sertifikası, İz Koçluk Öğrenci Koçluğu Katılım Belgesi, Artı Bir Eğitim Kurumları Vücut Dili ve Diksiyon Sertifikası, TEKNOKTA Eğitim Danışmanlık EV3 Robotik Eğitmen Eğitimi Sertifikası.

Danışmanlarımız

Hülya Denizalp
Üniversitede endüstri tasarımı okurken uluslararası gönüllü çalışma kamplarına katıldı ve dünyası değişti. 1976 yılında Gönüllü Hizmetler Derneği’nde başlayan sivil hayatı 4 senelik Diyarbakır ve Şanlıurfa’daki vekil öğretmenlik deneyiminden sonra kurucularından biri olduğu GENÇTUR ile 2000 yılına kadar devam etti. Avrupa Gönüllü Kuruluşlar Birliği’nin 4 yıl başkan yardımcısı olarak görev aldı. Bu dönemde Avrupa’da ilk defa “ STK larda Yönetişim Eğitimi” nin yapılmasına önayak oldu. 1999 yazında çocuk yaz okullarında gönüllü danışmanlık yaptığı TEGV (Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı) de deprem sonrası Gönüllü Koordinasyon Merkezi’ni kurmak üzere tam gün çalışmaya başladı. ASHOKA ile tanışması yine bir dönüm noktasını oluşturdu. Ashoka’nın Türkiye’de resmen kurulmasının yanı sıra sosyal girişimcilerin tespit edilip desteklenmesi, sosyal girişimciliğin tanıtılıp, yaygınlaştırılması için çalıştı. Aynı zamanda kurucu üyelerinden birisi olduğu STGM için “Toplumsal Dönüşümde SOSYAL GİRİŞİMCİLİK” rehberini hazırladı. Son 3 yıldan beri Non formal ve İnformal Eğitim konusunda çalışmalarını teorik ve pratik olarak sürdürmektedir ve Avrupa Gönüllü Kuruluşlar Birliği’nin eğitimcilerinden birisidir. Ayrıca 8 yıldır Açık Radyo’da “Gönüllülük ve Sosyal Sorumluluk” programını yapan Hülya Denizalp bir yıldan beri de “ Sosyal Girişimcilik” konusunu işlemektedir. Evli ve bir kızı olan Hülya Denizalp, son olarak, yaşayarak öğrenmenin önemi ve gereğini yaygınlaştırmak ve daha çok gencin faydalanmasını sağlayacak olan YAŞAYARAK ÖĞRENME MERKEZİ kurmuştur.

Gönüllülerimiz

Aslı
Beste
Dilek
Didem
Ezgi
Erdoğan
Erdem
Semih
Şükran
Tilbe
Yusuf