23 Nisan'ın 100. Yılı Çocuklara Ne Anlatıyor?

 

23 Nisan 1920’de kurulan ve bugün 100. yaşını Covid-19 salgını tedbirleri gölgesinde kutlayan Meclis hem siyasal hem de toplumsal pek çok izi çatısı altında barındırıyor. 1920 yılı 23 Nisan’ında Osmanlı İmparatorluğu’nun son yüzyılında atılan modernleşme ve halk temsilinin önünü açan adımların neticesini görmekteyiz. Fakat yine de 1920 Meclisi’nde bir araya gelme iradesi ve cesareti gösteren her vilayetin temsilcilerini de unutmak olmaz.

 

Dünyanın ilk kez karşılaştığı büyük ölçekli ve ezici savaşın sonuçları tüm dünya toplumlarını derinden etkilerken Anadolu’da yaşayan toplumların da bir karar vermesi gerekiyordu. Bu karar, 23 Nisan 1920 Meclisi’nde vücut bulmuş bir mücadeleyi içeriyordu. Kimin ne olduğu fark etmeksizin, hele nasıl düşündüğü hiç fark etmeksizin tek ortak payda bir arada memleket toprakları üzerinde bir yaşamı mümkün kılmaktı.

 

Son on yılda Balkanlar’da verilen savaşın mağdurları Anadolu’ya göç etmiş, bugünkü Türkiye’yi memleketleri bellemişti. Evlerini, yerlerini, yurtlarını geride bırakmanın derin acısı, kaybedilenlerin üstüne ekleniyordu. İşte 1920 Meclisi bu acıları dindirmekte biraz olsun etkili olmuş, halkın temsilinin önünü açmıştı.

 

İstanbul’da halihazırda var olan Meclis-i Mebusan’ın çalışması savaş sonrası idareyi ellerine alan ülke yönetimlerince engelleniyordu. Meclis-i Mebusan üyeleri İstanbul’da yasama görevini yürütmenin mümkün olmadığına kanaat getirip Ankara’ya gitmeyi kararlaştırdılar. Meclis-i Mebusan üyeleri Ankara’da kurulan 1. Meclis’e doğrudan katıldılar.

 

Ülkede bugünkü anlamda seçmen önüne sandık koyulması için gerekli siyasal koşullar bulunmuyordu. Milli Mücadele’de etkin rol oynayan yerel aktörler yerel halkın kabulü ile temsilci olma hakkı kazandılar. Sayıları 437’yi bulan vekillerden yalnızca 115’i 23 Nisan 1920’de Ankara’da hazır bulunabildi. Sonraki dönemde bu sayı istifalar ve kayıplar neticesinde 437’den 337’ye düştü.

 

1. Meclis veya 1920 Meclisi veyahut Kurucu Meclis işte böyle acılar, kısıtlılıklar, zorluklar içerisinde bir arada yaşamanın, memleket toprakları üzerinde ortak yaşam ideali kurmanın ve bunu hayata geçirmenin adresi oldu.

 

Peki, 100. yaşına giren Türkiye Büyük Millet Meclisi bugün çocuklara ne anlatıyor? Anadolu’nun, Balkanların, Trakya’nın, Kafkasya’nın, Mezopotamya’nın çocuklarına bu topraklar üzerinde birlikte yaşamanın mümkün olduğunu, birbirimizden farklı düşünsek de bir araya gelebilmenin, ülkenin sorunlarına çare olmak için kafa kafaya verip çalışmamız gerektiğinin önemini anlatıyor.

 

Sevgili çocuklar, bugün sizi öyle geleceğe dair sorumluluklarla yormayacağım. Bu yazının amacı da o değil. Siz sokakta, okulda, sınıfta bir arada oynamaya, kafa kafaya vermeye devam edin. Gündelik siyasi ayrışmalar sizleri ülkemizin geleceğinden yana ürkütmesin. Sizler, bizler, hepimiz elbette bu ülkede birlikte yaşamanın tadına varacak, farklılıklarımızla bir arada güzel günlere koşacağız.

 

Hem çocuk bayramınız kutlu ve mutlu olsun hem de TBMM’nin 100. yaşı. Surat asmak, gönülleri karartmak yok. Hele ki Covid-19 küresel salgın günlerinde. Bağışıklığı yüksek tutmanın en önemli gerekliliklerinden biri virüsten korunurken yüreğimizde umut ve ümit barındırmakta…

 

Barış Coşkun

KODA Gönüllüsü

İLETİŞİM

KÖY OKULLARI DEĞİŞİM AĞI DERNEĞİ
bilgi@kodegisim.org

0216 343 73 43

IBAN

TL: TR720004600020888000430464

Euro: TR500004600020036000435966

Dolar: TR030004600020001000435965

Önemli not: EFT yaparken alıcı kısmına "Köy Okulları Değişim Ağı Derneği" yazınız. KODA gibi kısaltmalar kullanmanız durumunda EFT talimatı banka tarafından geri çevrilmektedir.

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey LinkedIn Icon

Fatura ve Kargo Gönderim Adresimiz


Murat Reis Mah. Gazi Cad. No:79 Bağlarbaşı/Üsküdar İSTANBUL