Covid-19 Bilgi ve İletişim Ağı İçerikleri

Covid-19 Bilgi ve İletişim Ağı

Tanıtım Broşürü

3 Soruda Köy Yaşamı ve Koronavirüs

Köy yaşamında Koronavirüs hakkında merak edilen çok önemli 3 soruyu cevapladık. 

Covid-19 Sözlüğü

Salgının ortaya çıkışından bu yana her gün pek çok kelime duyuyoruz. Covid-19, sosyal mesafe, izolasyon, karantina, dezenfeksiyon… Peki bu kelimeler ne anlama geliyor? Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan Covid-19 Sözlüğü’nden yararlanarak en sık kullanılan kelimeleri ve anlamlarını sizler için hazırladık.

Uzaktan Eğitim Sürecinde İnternetin Olmadığı ya da Kısıtlı Olduğu Durumlarda Velilere Çözüm Önerileri 

Pandemi sürecinde internet bağlantısı olmayan ya da kısıtlı olan aileler, uzaktan eğitim sürecine katılamamış olsalar da bazı küçük çözüm önerileri ile çocuklarının eğitimini evde destekleyebilirler. 

Öğretmenler salgın sürecinde çocuklarla nasıl iletişim kurabilir?

Uzaktan eğitim döneminde öğretmenler çeşitli zorluklarla karşılaşmalarına rağmen ellerinden geleni yapmaya, çocukların yanında olmaya çalıştılar. Bizim de öğretmenlere bu süreçte çocuklarla iletişim kurmalarını kolaylaştıracak birkaç tavsiyemiz var. Siz değerli öğretmenler öğrencilerinize kendi yazdığınız mektupları ulaştırabilir, onları da yazmaya teşvik edebilirsiniz. 

Kaygı Düzeyi Yüksek Çocukla Konuşmanın Yolları

Çocuklarda salgın sürecinde görülen en yoğun duygu, belirsizlik nedeniyle oluşan kaygı olabilir. Okulların açılmasıyla birlikte buna aileden ayrılma, salgın nedeniyle ölüm ve yakınlarını kaybetme korkusu eklenebilir. Peki kaygı düzeyi yüksek çocuklarla nasıl iletişim kurabiliriz?

Etkinlik: Mandallı Matematik

Aileler evde oyun oynayarak hem eğlenebilirler hem de çocuklarının matematik becerilerini  destekleyebilirler. Bunun için gerekli malzeme ise evdeki mandallar... 


Bu etkinliğin de yer aldığı; Ceren Suntekin, Gözde Durmuş ve Melda Akbaş tarafından hazırlanan “Az Malzemeyle Sıkıntıyla Baş Etme Etkinlikleri” kitapçığının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Özel Gereksinimli Çocuklara

Yaşam Becerileri Kazandırırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Özel gereksinimli çocukların hayatlarını kimseye bağımlı olmadan yaşayabilmeleri için diş fırçası, telefon, süpürge gibi araç ve gereçleri kullanmak, yemek hazırlamak, bulaşık yıkamak, el ve yüz yıkamak, banyo – duş almak, diş fırçalamak, oda temizliği, perde açabilmek, yatak örtüsü takabilmek gibi günlük yaşam becerileri kazanmaları çok önemli. Peki aileler bu becerileri kazandırırken nelere dikkat etmeli?

Sabah Rutini: Kahvaltı

Çocuklarının hem okulda hem de hayatta başarılı olması için ailelerin yapabileceği en iyi ve en kolay şey çocuklarıyla birlikte düzenli vakit geçirmek. Aileler yemek saatlerini belirleyerek ve o saatte sofraya hep birlikte oturarak işe başlayabilirler. 

Pandemi Döneminde Çocuğun Serbest Zamanını Desteklemek

Salgın sürecinde çocukların evde hareketsiz kalması gelişimleri açısından olumsuzluklara sebep olabilir. Bu nedenle ailelerin öğleden sonra serbest zamanlarında çocuğun bol bol hareket etmesini sağlaması çok önemlidir. Böylece çocuklar kendi bedenini tanır ve beyin gelişimleri desteklenmiş olur.

Özel Gereksinimli Çocuklar İçin

Günlük Plan

Özel gereksinimli çocukların eğitimini evde desteklemek, kendine yeten ve özgüvenli çocuklar yetiştirmek için aileler günlük planlar hazırlayabilirler. Bu planlarda çocukların aileleriyle bir arada olabilecekleri, sorumluluk alabilecekleri zaman dilimlerine yer verebilirler. 

Doğal Afetlerin Çocukların Üzerindeki Etkisini Azaltmak için Neler Yapabiliriz?

Doğal afetlerin ve salgınların çocukların psikolojisi üzerinde olumsuz etkileri vardır. Çocuklar bu tip durumlara anne ve babalarının yanından ayrılmamak, sürekli ağlamak, uyuyamamak, yemek yememek, konuşamamak, kabuslar görmek gibi tepkiler verebilirler. Bu tip olumsuz etkilerin azaltılması konusunda ailelere destek olmak için birkaç önerimiz var. 

Sabah Rutini: Çocuklara Ders Çalışacak Alan Sağlamak

Çocukların salgın sürecinde okula gitmedikleri günlerde alışkanlıklarını evde sürdürmek, zihinlerinin en açık olduğu sabah saatlerinde dersleriyle ilgilenmelerini sağlamak onların başarısı için çok önemli. Aileler sabah saatlerinde çocuklarına ders çalışacak sessiz alanlar sağlayabilirler. 

Etkinlik: Eski Çoraplardan Top Yapalım

Çocukların zihinsel ve bedensel gelişimlerini, el-göz koordinasyonlarının gelişimini desteklemek için top atıp tutma çalışmaları çok önemlidir. Aileler evdeki malzemeleri kullanarak çocuklarıyla birlikte 5 dakikada kendi toplarını yapabilirler. 

Oyun: Meyve Oyunu

Oyun, çocukların sadece iyi vakit geçirmelerini sağlamaz. Aynı zamanda çocuklar için doğal bir öğrenme ortamı oluşturur. Zihinsel gelişim için çok önemli olan oyunun gücünden hem evde hem de sınıfta yararlanılması çok önemlidir. Biz de aileler için hiçbir malzemeye ihtiyaç duymadan çocuklarıyla oynayabilecekleri bir oyun önerisi hazırladık. 

Doğal Afet ve Salgın Durumunda Kaygıyı Azaltmak İçin Yetişkinler

Neler Yapabilir?

Doğal afetler ve salgınlar sadece çocukların değil yetişkinlerin psikolojisini de etkiler. Doğal afetleri ve salgınları yaşayan ya da bunlara tanık olan bireyler kendilerini güvende hissetmeyebilirler. Çaresizlik, umutsuzluk, korku, değersiz hissetme gibi çok doğal tepkiler verebilirler. Peki yetişkinler yaşadıkları kaygıyı hafifletmek ve kendini güvende hissetmek için neler yapabilirler? 

Etkinlik: Kuru Yapraklardan

Hayvan Figürleri

Yaratıcı düşünme becerileri desteklenen çocuklar farklı bakış açıları kazanır, problemlere farklı çözümler üretir. Yaratıcı düşünme becerisi sonradan geliştirilebilir ve çocukların hem okul yaşamlarında hem de sosyal yaşamlarında daha başarılı olmalarını sağlar. Aileler için çocukların yaratıcılıklarını destekleyecek bir etkinlik önerimiz var. 

Şiddete Maruz Kalmak ya da

Tanık Olmak Çocukların Gelişimini

Nasıl Etkiler?

Bağırmak, alay etmek, ceza vermek, küsmek, tehdit etmek, vurmak, eşya fırlatmak, başkalarıyla karşılaştırmak gibi davranışlar şiddet içeren davranışlardır. Bu davranışlara maruz kalmak ya da tanık olmak çocukların gelişimini olumsuz etkiler. 

Özel Gereksinimli Çocuklara

Günlük Yaşam Becerilerini

Ebeveynler Nasıl Kazandırabilirler?

Özel gereksinimli çocukların yaşamlarını kimseye bağımlı olmadan sürdürebilmeleri için kendi bakımını sağlamak, ev işleri, evdeki eşyaları kullanmak, yiyecek hazırlamak gibi günlük yaşam becerilerini kazanmaları gerekir. Peki aileler özel gereksinimli çocuklara bir yaşam becerisi kazandırırken hangi adımları izleyebilirler?

Etkinlik: Sence Ne Hissediyorum?

Duygularını tanıyan, ne hissettiğini bilen çocuk kendini daha rahat ifade eder. Korku, öfke gibi duyguları kontrol etmekte zorlanmaz. Karşısındakinin ne hissettiğini anlamaya çalışır. Bu da çocuğun hem okul hayatında hem de sosyal hayatında iyi ilişkiler kurmasını ve daha başarılı olmasını sağlar. Aileler için çocuklarla birlikte oynayabilecekleri ve duygular hakkında konuşabilecekleri bir oyun önerimiz var. Aileler duygular konusunda destek almak için BBOM Derneği tarafından hazırlanan Duygu ve İhtiyaç Posteri’ne göz atabilirler. 

Ev İçinde Şiddetsiz İletişim

Kurmanın Yolları Nelerdir?

Salgın sürecinde pek çok sorunla karşılaşan, yorulan, yalnız hisseden yetişkinler ve çocuklar zaman zaman öfke, korku, kaygı gibi son derece doğal duygular hissetmiş olabilirler. Bu duyguların kişilerin kendilerine ya da başkalarına zarar verecek şiddet davranışlarına dönüşmemesi çok önemlidir. Peki şiddet davranışını önlemek ve sağlıklı iletişim kurmak için ev içinde neler yapabilirsiniz?

Pandemide Çocuk Olmak: Çocuklara Evde Neler Yapabileceklerine Dair Öneriler

Çocuklara pandemide evde kötü hissettiklerinde neler yapabileceklerine dair önerilerimiz var! Çocukların görüşleri alınarak YÖRET Vakfı tarafından hazırlanan videonun ses kaydını 7 - 13 yaş grubu çocuklarınızla birlikte dinleyebilirsiniz.

Videoyu buradan izleyebilirsiniz.

Kağıt Katlama Sanatı (origami) Çocuklarda Hangi Becerileri Destekler? Bu Teknikleri Nerelerde Kullanabilirsiniz? 

Kağıttan Köpek Katlama Tekniği

Çocuklar kağıt katlama sanatı olan origamiyi uygularken küçük kaslarını kullanırlar. Beyinlerinin her iki tarafını da çalıştırırlar. Sabretmeyi öğrenirler. Dikkatleri gelişir, birlikte işbirliği içinde çalışmayı öğrenirler. Peki kağıt katlama tekniklerini nerelerde kullanabilirsiniz? Kağıt katlayarak bir köpek figürü nasıl oluşturulur? 

Çocukların Zorlayıcı Davranışları

Nasıl Önlenebilir?

Salgın sürecinde hareket alanı kısıtlanan ve enerjilerini doğru şekilde atamayan çocuklar sık sık ağlamak, kardeşleriyle kavga etmek, yemek yememek, dersleriyle ilgili sorumlulukları yerine getirmemek gibi davranışlar gösterebilirler. Peki aileler bu zorlayıcı davranışları önlemek için neler yapabilirler? 

"Salgından Sıkıldım!" ve

Merak Saati Etkinliği

Yetişkinler çocukların salgınla ilgili sorularına doğru cevap vermekte zorlanabilirler. Fakat salgın hakkında güvenilir bilgilere ulaşamayan çocuklar, güvende olmadıklarını düşünerek korkabilir, kaygılanabilirler. Çocukları salgın hakkında bilgilendirmek isteyen ailelere bir önerimiz var. 6 – 12  yaş grubundaki çocuklarınızla birlikte Tarlabaşı Toplum Merkezi tarafından hazırlanan videoyu izleyebilirsiniz veya ses kaydını dinleyebilirsiniz. Hemen ardından, önerdiğimiz etkinliği uygulayabilirsiniz.

Yetişkinler, Çocukların Sorularını Cevaplarken Nelere Dikkat Edebilirler?

Yetişkinler çocuklarının çok soru sormasından, aynı soruları defalarca sormasından bazen sıkılırlar. Özellikle de sık sık “Neden?” sorusunu duyan yetişkinler, çocuklarına cevap vermekte zorlanırlar. Fakat merak etmesi ve soru sorması, çocuğun sağlıklı geliştiğinin bir işaretidir.  Peki yetişkinler, çocukların sorularını cevaplarken nelere dikkat etmelilerdir? 

İLETİŞİM

KÖY OKULLARI DEĞİŞİM AĞI DERNEĞİ
bilgi@kodegisim.org

0216 343 73 43

IBAN

TL: TR720004600020888000430464

Euro: TR500004600020036000435966

Dolar: TR030004600020001000435965

Önemli not: EFT yaparken alıcı kısmına "Köy Okulları Değişim Ağı Derneği" yazınız. KODA gibi kısaltmalar kullanmanız durumunda EFT talimatı banka tarafından geri çevrilmektedir.

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey LinkedIn Icon

Fatura ve Kargo Gönderim Adresimiz


Murat Reis Mah. Gazi Cad. No:79 Bağlarbaşı/Üsküdar İSTANBUL