Birleştirilmiş Sınıflarda Görev Yapan Köy Öğretmenlerinin Mesleki Gelişim Programı (BSMG)

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ve Sabancı Vakfı ile imzaladığımız protokol kapsamında geliştirdiğimiz programda, köy öğretmenlerinin mesleki ve kişisel yönden desteklenmesini amaçlıyoruz.

 

NEDEN? Birleştirilmiş sınıflı köy okullarında görev yapan köy öğretmenleri; okullarında genelde çok az sayıda öğretmenle çalışıyor, bazen tek öğretmen oluyor, mesleklerinin ilk yıllarında birleştirilmiş sınıflarla tanışıyorlar. Bu öğretmenlerin tamamına ulaşmak için kapsamlı bir eğitim planı, uzmanlar ve deneyimli öğretmenlerle hazırlanmış kaynak kitaplar ve tüm bunların yaygınlaşıp gelişebileceği güçlü bir işbirliği gerektiğini düşünüyoruz.

 

NASIL? Birleştirilmiş sınıflarda görev alan veya birleştirilmiş sınıf deneyimi olan öğretmenlerin, düzenlediğimiz eğitici eğitimleri ile eğitmen olmalarını ve eğitmen olduktan sonra kendi bölgelerinde birleştirilmiş sınıf okutan köy öğretmenlerine 2 günlük eğitimler vermelerini hedefliyoruz. Bu eğitimler sayesinde Türkiye’nin her yerindeki köy öğretmenlerine ulaşarak ve aynı zamanda “Birleştirilmiş Sınıflı Köy Okulları için Etkinlik Kitabı” ve “Köy Öğretmeninin Başucu Kitabı” içerikleri ile öğretmenleri mesleki ve kişisel yönden destekleyerek akran eğitim modeliyle birleştirilmiş sınıflı köy okullarında görev alan tüm öğretmenleri güçlendirmeyi ve köyde eğitime dair motive etmeyi amaçlıyoruz.

 

NELER YAPIYORUZ? 

Birleştirilmiş Sınıflarda Görev Yapan Köy Öğretmenlerinin Mesleki Kapasitelerini Geliştirme Eğitici Eğitimi Kursu

Kurs, temel seviye ve ileri seviye olmak üzere iki düzeyden oluşuyor. Kursa katılan öğretmenlerin şuan birleştirilmiş sınıf okutan bir köy öğretmeni olması veya geçmiş senelerde birleştirilmiş sınıf deneyimi olan öğretmenler olması bekleniyor. Temel seviye ve ileri seviye kurslarını başarıyla tamamlayan öğretmenler, program dahilinde eğitmen oluyorlar ve kendi bölgelerinde görev yapan köy öğretmenlerine 2 günlük kurs vermeye hazır hale geliyorlar.

Temel seviye ve ileri seviye kurslarında Birleştirilmiş Sınıflarda Sınıf Yönetimi ve Planlama, Birleştirilmiş Sınıflarda Öğretim Yöntem ve Teknikleri, Birleştirilmiş Sınıflarda Sanatsal Beceriler, Birleştirilmiş Sınıflarda Öğrenme, Birleştirilmiş Sınıflarda Kapsayıcı Eğitim, Birleştirilmiş Sınıflarda Ölçme ve Değerlendirme, Doğada Öğrenme, Okul, Aile ve Köy İlişkileri, Kırsal Kalkınma, Yaratıcı Drama, Hikaye Anlatıcılığı, Görsel Sanatlar ve Müzik, Hazırlık Eğitimi, Yetişkin Eğitimi konularında toplamda 2 haftalık eğitimler veriliyor. Eğitimlere ek olarak öğretmenlerle çeşitli sosyal aktiviteler de gerçekleştiriliyor.

İçerik Geliştirme

Öğretmenler, akademisyenler, uzmanlar ve gönüllüler ile düzenlediğimiz çalıştaylar sayesinde hazırladığımız “Köy Öğretmeninin Başucu Kitabı” ve “Birleştirilmiş Sınıflı Köy Okulları için Etkinlik Kitabı” içeriklerimiz sayesinde, Türkiye’nin her yerindeki köy öğretmenlerine ulaşıyoruz.  

İLETİŞİM

KÖY OKULLARI DEĞİŞİM AĞI DERNEĞİ
bilgi@kodegisim.org

0216 343 73 43

IBAN

TL: TR720004600020888000430464

Euro: TR500004600020036000435966

Dolar: TR030004600020001000435965

Önemli not: EFT yaparken alıcı kısmına "Köy Okulları Değişim Ağı Derneği" yazınız. KODA gibi kısaltmalar kullanmanız durumunda EFT talimatı banka tarafından geri çevrilmektedir.

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey LinkedIn Icon

Fatura ve Kargo Gönderim Adresimiz


Murat Reis Mah. Gazi Cad. No:79 Bağlarbaşı/Üsküdar İSTANBUL