Çocuk Atölyeleri

Neden? Üniversitelerin eğitim fakültelerinde, köyde öğretmenliğe ve özellikle birleştirilmiş sınıflarda eğitime dair uygulama odaklı bir çalışma bulunmuyor. Bu müfredat mezun olan öğretmenler, özellikle mesleklerinin ilk yıllarında köye atandıklarında birçok problemle ilk kez karşılaşıyorlar. Sınıf içinde yaşanan zorlukların yanı sıra köy yaşamının kendine özgü kültürel ve fiziksel dinamiklerinden kaynaklanan problemlere de tek başına çözüm aramak durumunda kalıyorlar.


Nasıl? Çocuk Atölyeleri Programı kapsamında eğitim fakültesi öğrencileri bir dönem boyunca bir köy okulunu devamlı bir şekilde ziyaret ediyor; gruplar halinde gittikleri sınıflarda uygulama yapıyor, süreç boyunca da hem öğretmenler hem akademisyenler tarafından destekleniyor. Program, ismini üniversite öğrencilerinin köy okullarında uyguladığı, KODA tarafından çocukların sosyal, duygusal, bilişsel ve fiziksel becerilerini geliştirmeye yönelik olarak hazırlanmış tematik çocuk atölyelerinden alıyor.
 

Neler Yapıyoruz? Bu programı, dört üniversitenin (Diyarbakır’da Dicle Üniversitesi, İzmir’de Ege Üniversitesi, Muş’ta Muş Alparslan Üniversitesi, Samsun’da Ondokuz Mayıs Üniversitesi) İlkokulda Alternatif Uygulamalar ve Topluma Hizmet Uygulamaları dersleri kapsamında sürdürüyoruz. Akademisyenler, köy öğretmenleri ve üniversite öğrencilerinin iş birliği ile devam eden program; üniversitede yapılan teorik dersler ve köy okullarında gerçekleştirilen 6 atölye uygulamasından oluşuyor. Üniversitedeki teorik dersler sırasında Türkiye’de kırsalda eğitime dair genel bir çerçeve sunuluyor, eğitim fakültesi öğrencilerinin atölye uygulamaları sırasında kullanabilecekleri teorik ve teknik bilgiler veriliyor. Uygulama kısmında ise; fakülte öğrencileri 5’er kişilik gruplar halinde köy okullarına giderek, çoğunluğu birleştirilmiş sınıf olan sınıflarda atölyeleri uyguluyorlar. KODA gönüllüleri ve eğitmenleri tarafından hazırlanan 5 adet tematik atölyenin uygulamasından sonra, her grup kendilerine sunulan Atölye Hazırlama Rehberi’nin kılavuzluğunda kendi atölyelerini geliştiriyor ve dönem boyu çalıştıkları sınıfta bu atölyeleri uyguluyor.


Sonuç: Programı, süreç boyunca yürüttüğümüz ölçme-değerlendirmenin sonuçları ve katılımcıların geri bildirimlerini aldığımız toplantılarla her dönem sonunda güncelliyoruz. Programa katılan üniversite öğrencilerinin köy okullarında öğretmenlik yapmaya dair kendilerine daha çok güvendiklerini ve zorluklarla başa çıkmaya daha hazır hissettiklerini görüyoruz.

“KODA sadece köy okulları için değil, en çokta bizler için bir değişim sağladı.” (Samsun-öğretmen adayı)

“Mezun olduktan sonra köyde öğretmenlik yapabileceğimi hayal bile edemiyordum ama şimdi bir köyde öğretmenlik yapabileceğime inanıyorum.” (İzmir-üniversite öğrencisi)

“Çocuk Atölyeleri öğrenci tiplerini tanımam konusunda yardımcı oldu. Aynı zamanda köy okulu şartlarını görmemi sağladı. Bir köye atanırsam nelerle karşılaşabileceğimi az çok gördüm.” (Muş-üniversite öğrencisi)

“Köy öğretmenliğine olan önyargımın kırılmasını ve buna alışmamı sağladı.” (Samsun-üniversite öğrencisi)

"Ve şunu ekleyeyim KODA’ya ilk başladığımda, köy okuluna gideceksiniz dediklerinde ben çok korkmuştum. Yapamayacağım dedim, ama iyi ki de gitmişim; çünkü eğer ben atansaydım gider istifa dilekçemi masaya sunardım, ben yapamam derdim, ama gidip gördüm: Başa çıkabileceğimi gördüm; her şey imkansızlık değildir, bir öğretmen imkansızlığı da imkan haline getirebilir, bunu da gördük. Yani birçok öğretmenin yeterli seviyede olmasına rağmen köy okullarında yeterliliğin tecrübe ile birlikte harmanlaması gerektiği düşüncesiyle biz hareket ediyoruz." (Muş-üniversite öğrencisi)

"Ben geçiş yapmayı düşünüyordum buradan bazı olumsuzluklardan dolayı fakat bu deneyimi yaşayabilen sadece 4 tane üniversite olduğu için ve bizim üniversite bunlardan biri olduğu için bunu kaçırmamak adına ikinci sınıfta geçiş yapmadım. Bunu yaşayıp sonra geçmeyi planladım. Çünkü gerçekten bir sınıfçı olarak 4 okuldaki sınıfçılar çok şanslı." (Muş-üniversite öğrencisi)

İLETİŞİM

KÖY OKULLARI DEĞİŞİM AĞI DERNEĞİ
bilgi@kodegisim.org

0216 343 73 43

KÖY OKULLARI DEĞİŞİM AĞI DERNEĞİ
bilgi@kodegisim.org

0216 343 73 43

Fatura ve Kargo Gönderim Adresimiz


Murat Reis Mah. Gazi Cad. No:79 Bağlarbaşı/Üsküdar İSTANBUL

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey LinkedIn Icon