Etkinlik: Duygu çalışması

Uygulayan Öğretmen: Uluağaç İlkokulu/Osman Özden/Müdür Yetkili

Sınıf: 1 ve 2. Sınıflar /Birleştirilmiş Sınıf

Çok basit bir uygulama. Yüz ifadeleri çiziyorum tahtaya ya da materyal olarak hazırlanabiliyor bunlar. Birden çok duyguyu ifade eden materyaller hazırlanabilir. Mesela biz hep dört duygu üzerinde çalıştık. Bunu fazlalaştırmayı düşünüyorum bu sene. Üzgün, mutlu, şaşkın ve kızgındı bizim ifadelerimiz. Önce çembere geliyorlardı sonra ben çocuklara tek tek konuşma nesnesi eşliğinde söz hakkı veriyordum. Konuşma nesnesinin yönergesini verdik. Nesne kimdeyse o konuşuyordu ve diğerleri de saygılı bir şekilde dinliyordu onu. Çocuklara bugün nasıl hissediyorsun sorusuyla başlıyoruz ve konuşma nesnesi tek tek çocukların elinde dönmeye başlıyor ve her çocuk gidip o günkü ifadesini yani duygu türünü seçiyor ve nedenini anlatıyor. Yani mesela bir çocuk mutlu türünü seçiyor ve neden mutlu hissettiğini bize anlatıyor ya da üzgün hissediyor neden üzgün hissettiğini anlatıyor. Bu neye fayda sağladı; birincisi çocukların birbirini dinlemelerine çok fayda sağladı, çocukların birbirine saygı duymasına fayda sağladı ve en önemlisi çocuğun kendisini ifade edebilmesini aslında sağladı. Yani mesela ilk zamanlarda kendini ifade edemeyen çocukların o çemberin içinde daha çok kendini ifade etmeye başladığını ve sonrasında sınıf içerisinde de çok rahat konuşabildiklerini ve çekinmeden el kaldırabildiklerini gördüm.

 

Çemberi deneyen öğretmenlerde genelde şu sorun oluyor. En çok gelen şikayetler çocuklar çok uzun konuşuyor ve diğer çocuklar sıkılmaya başlıyor. Birbirlerini dinlemekten sıkılıyorlar genel olarak ve hareket ediyor, çemberi bozuyorlar. Böyle şeyler yaşadın mı, yaşadıysan ne yaptın?

 

-Çok uzun konuşmalar yaşamadım aksine aslında kısa konuşmalar ama kısa çok tekrar eden konuşmalar yaşadım. Mesela bir çocuk alıyor hemen nasıl hissettiği ve neden hissettiğini söylüyor sonra arkadaşlarına veriyor topu. Ama mesela bazen birden çok o nesneyi almak isteyen çocuk oluyordu yani beş kere konuşan çocuk oluyordu. Dinleme konusunda pek sorun yaşamadım. Çünkü nesne sürekli hareket halinde olduğu için ve sürekli konuşan değiştiği için dikkati taze tuttu.

İLETİŞİM

KÖY OKULLARI DEĞİŞİM AĞI DERNEĞİ
bilgi@kodegisim.org

0216 343 73 43

KÖY OKULLARI DEĞİŞİM AĞI DERNEĞİ
bilgi@kodegisim.org

0216 343 73 43

Fatura ve Kargo Gönderim Adresimiz


Murat Reis Mah. Gazi Cad. No:79 Bağlarbaşı/Üsküdar İSTANBUL

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey LinkedIn Icon