KIRSALDA EĞİTİM KONFERANSI

Uzaktan Eğitim Süreci ve Okula Geri Dönüş

Kırsalda Eğitim Konferansı’nda Bir Araya Geldik!

 

Yürütücüsü olduğumuz ve Sabancı Vakfı’nın ana desteğiyle sürdürdüğümüz Köy Öğretmenleri Projesi kapsamında, 7 – 8 Temmuz tarihlerinde Kırsalda Eğitim Konferansı düzenlendik.

 

Pandemiyle birlikte başlayan uzaktan eğitim süreci tüm öğretmen ve öğrenciler için yeni bir deneyim oldu. Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk’un da aktardığı gibi, çocukların yüzde 20’sinin internete, yüzde 5’inin de televizyona erişiminin olmadığı ülkemizde uzaktan eğitim sürecinde çeşitli fırsat eşitsizlikleri de görünür hale geldi.

 

Köy okullarında okuyan öğrenciler ve köylerde görev yapan öğretmenler, internet ve televizyona erişimde sorunlar yaşadığı için zaman zaman zorluklarla karşılaştılar. Ancak birçok öğretmen, öğrencilerine ulaşabilmek için çeşitli yöntemler geliştirdi.

 

7 – 8 Temmuz’da gerçekleştirdiğimiz konferansımızda, zorlukları aşarak öğrencilerine ulaşan öğretmenlere söz aldılar. Konferansa çoğunluğu öğretmen olmak üzere 200’e yakın kişi katıldı.

 

Konferans, İlham Veren Uygulamalar Paneli’yle başladı

 

Çevrim içi olarak gerçekleşen konferansın ilk gününe, İlham Veren Uygulamalar Paneli’yle başladık. Panelin açılış konuşmasını Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan ve KODA Genel Koordinatörü Mine Ekinci yaptı.

 

Nevgül Bilsel Safkan, uzaktan eğitim sürecine dair değerlendirmeler yaptığı konuşmasında aynı zamanda Sabancı Vakfı’nın uzaktan eğitim sürecinde yaptığı ve desteklediği çalışmaları da aktardı.

 

Mine Ekinci ise, KODA’nın uzaktan eğitim sürecinde köy okullarını desteklemek için kurulan KODA Çözüm Masası’nı ve konferans sürecini aktardı.

 

Günün devamında konuk konuşmacı ERG Eğitim Gözlemevi Koordinatörü Burcu Meltem Arık uzaktan eğitim sürecine dair değerlendirmelerini aktardı. Arık’ın konuşmasından sonra sözü Elazığ’dan Şeyma Gür öğretmen aldı. Şeyma Öğretmen Elazığ’da görev yaptığı okulda Elazığ depremi sonrası başladıkları uzaktan eğitim sürecini, pandemide nasıl sürdürdüklerini anlattı. Gür, uzaktan eğitim boyunca yaptıkları uygulamalarla hem çocukların derslere ilgisini canlı tuttuklarını hem de ailelerin eskisinden çok daha fazla sürece dahil olduğunu aktardı.

 

Günün ikinci panelisti olan Diyarbakır’dan Nevzat Can ise uzaktan eğitim sürecinde teknolojik araçları kullanarak öğrencileriyle geliştirdiği iletişimi anlattı. Nevzat öğretmen, uzaktan eğitimle birlikte daha yaygın kullanmaya başladıkları teknolojik araçlara ek olarak zaman zaman öğrencilerinin köylerine de giderek sosyal mesafe kurallarına uyan etkinlikler yaptıklarını söyledi.

 

Nevzat Öğretmen’in konuşmasının ardından sözü Çocuk Köyde dergisinin öğretmen ekibinde yer alan Muş’tan Tuğba Harmankaya ve Diyarbakır’dan Tuğçe Çapık aldı. Uzaktan eğitim sürecinde 7 öğretmenin bir araya gelerek oluşturdukları Çocuk Köyde dergisini anlatan öğretmenler, dergilerinin basılı ve online formatlarda öğretmenler aracılığıyla toplamda 30.000 öğrenciye ulaştığını söylediler. Harmankaya ve Çapık, içeriklerin köylerde okuyan çocukların gelişimlerine uygun olarak hazırlandığı dergilerinin çıkmaya devam edeceğini söylediler.

 

Panel gününün son konuşmacısı, Fatma Ayan oldu. Antalya Mahmutlar Kırıçarslan İlkokulu’nda öğretmenlik yapan Ayan, konferansta öğrencilerini uzaktan eğitim sürecine nasıl adapte ettiklerini anlattı. Çocukların öğrenme süreçlerini diri tutmak için hem tarihi kişiliklere dair ödevler verdiklerini hem de geleceğe dair hayaller kurmalarını sağlayacak ödevler verdiklerini söyledi.

 

Konferansımızın ikinci günü Yüz Yüze Eğitim Öncesi ve Sonrası Çalıştayı ile devam etti.

  

Çalıştaya çoğu Türkiye’nin farklı yerlerinden kırsalda öğretmenlik yapan 28 kişi katıldı.

 

3 grup halinde tartışmaları yürüttüğümüz çalıştayda, gruplardan birinde uzaktan eğitim sürecini değerlendirirken, diğer iki grupta okula dönüş sürecine dair konuştuk.

 

Uzaktan eğitim sürecini değerlendiren grup, “uzaktan eğitim süreci nasıl geçti, neler öğrendik” sorularıyla başladı. Bu soruların ardından fark edilen ihtiyaçlar ve bu ihtiyaçlara sunulan çözümler konuşuldu. Grupta son olarak ailelerden, kamudan, özel sektörden, STK’lardan ve diğer paydaşlardan nasıl beklentiler olduğu ve bu beklentilerin gerçekleşmesi için nelerin yapılabileceği tartışıldı.

 

Okula dönüş sürecinin tartışıldığı gruplarda ise pandemi süreci değerlendirildikten sonra okul açıldığında karşılaşılma ihtimali olan sorunlara ve bunların olası çözümlerine dair konuşuldu. Grupta son olarak aile, kamu, özel sektör, STK ve diğer paydaşlardan beklentiler konuşuldu.

 

Diğer 2 grup okula dönüş sürecini ele aldı: Ne yaşadık, neler öğrendi, okul açıldığında neler göreceğiz? (Okul, aile, çocuk, öğretmen.) Öğretmen olarak bu noktada ne yapabiliriz? 

 

Çalıştayın sonunda tekrar bir araya gelen gruplar, birbirlerine tartışma konularını aktardılar.

  

2 gün süren ve toplamda 200’e yakın kişinin katıldığı Kırsalda Eğitim Konferansı’nın raporu, yakın zamanda KODA tarafından yayınlanacak.

İLETİŞİM

KÖY OKULLARI DEĞİŞİM AĞI DERNEĞİ
bilgi@kodegisim.org

0216 343 73 43

KÖY OKULLARI DEĞİŞİM AĞI DERNEĞİ
bilgi@kodegisim.org

0216 343 73 43

Fatura ve Kargo Gönderim Adresimiz


Murat Reis Mah. Gazi Cad. No:79 Bağlarbaşı/Üsküdar İSTANBUL

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey LinkedIn Icon