Köye İlk Adım Buluşmaları - 7: Eğitim Fakültesi Bitti,

Peki Şimdi? 

Köye İlk Adım Buluşmaları’nın yedincisinde konuk konuşmacımız, Muş Alparslan Üniversitesinden Dr. Öğr. Üyesi Ayça Kartal’dı. Eğitim Fakültesi öğrencileri, üniversite bittikten sonra hangi yolları izleyebilir, mezuniyet sonrasına en iyi ne şekilde hazırlanabilir, öğretmenlik deneyimi akademide gerekli midir, gibi sorulara yanıt aradığımız buluşmanın notlarını, buluşmaya gelemeyenler için bir de yazılı olarak paylaşmak istedik. Konuyla ilgili Ayça Kartal’ın görüşleri, yorumları şu şekildeydi:

Sınıfı, farklı enstrümanlardan oluşan bir orkestraya benzetecek olursak; öğretmeni, o orkestranın şefi gibi görebiliriz, öğretmen bunu yaparken dünyayı arkasına alır ve yüzünü orkestrasına döner. Öğretmenin bu orkestrayla sağlam bir ilişki kurabilmesi için kendini geliştirmesi oldukça önemlidir. Bunun için öğretmenin konfor alanından çıkarak yeni eğitimlere dahil olması ya da kişisel ve mesleki gelişimini sağlayacak projeleri takip etmesi yararlı olacaktır. Lisanstan mezun olduktan sonra atanmayı beklerken geçen sürenin yüksek lisans ile değerlendirilmesi hem bu gelişime katkı sunar hem de öğretmenin eğitim alanından kopmamasını sağlar. Bu bağlamda, farklı bir alanda yüksek lisans yapılmasının, yeni bir bakış açısı kazanmada pozitif katkıları olacaktır.

 

Öğretmenlik yaparken yüksek lisans yapılabilir mi?

Yüksek lisans yaparken öğretmen olarak görev yapmak yüksek lisans sürecini olumlu yönde etkiler. Kişi böylece öğrendiği farklı yöntemleri ya da çalıştığı tezi üzerinde saha uygulaması yapma imkanı bulur. Bu deneme olanağı mesleki kariyere olumlu olarak yansıyacaktır. Akademik kariyer düşünülüyorsa, sahada çalışmış olmanın teorik bilgiye de katkısı büyük olacaktır. Ancak yüksek lisansı, görev yerinden farklı bir şehirde yapmak isteyenlerin, bunun mümkün olup olmayacağını önceden üniversiteyle netleştirmeleri gerekir.

 

Yüksek lisans başvuru sürecinde neler dikkate alınır?

Not ortalamasının 3 ve üzerinde olması önemli bir avantajdır, onun için üniversitedeyken not ortalamasını yüksek tutmakta fayda var. ALES ve yabancı dil puanları başvuru sürecinde istenilenler arasında olduğundan onlara da iyi hazırlanmak önemli. Bazı üniversitelerde mülakatla alım devam ediyor. Bunun için kendinizi üniversite dışında ne kadar geliştirirseniz, genel kültür ve genel yetenek sorularında; mülakatlarda avantajınız o kadar çok olur.

 

Kendini geliştirmek için öğretmen ve öğrenciler neler yapabilir?

  • Eğitim alanında projelere dahil olun, bir projenin katılımcısı olabilir ya da geliştirilmesi aşamasında bulunmaya çalışabilirsiniz. Örnek uygulamalar olarak KODA eğitimleri, Tübitak projelerini gösterebiliriz. Bu tür eğitimlere, projelere, seminerlere dahil olmanın en önemli yönlerinden biri de alanda çalışan birçok eğitimci ile tanışmaktır. Tanışılan her yeni kişi yeni bir bakış açısı ve yeni bir kaynak olarak görülebilir. Bilgileri paylaşarak beslenmek ve çoğaltmak, mesleki gelişim açısından oldukça önemlidir.

  • Zaman içinde heybeniz boşalacak. Kendinizi dinamik tutmak için yeni bir dil öğrenmenin, bir enstrüman çalmanın, drama, masal anlatıcılığı gibi eğitimlere katılmanın peşinde olun. Üniversite hayatında bunları kazanmak, daha dolu bir heybe ile meslek hayatına başlamanıza yardımcı olacaktır.

  • Farklı eğitimler için, Halk Eğitim Merkezlerini, sertifikalı olarak açılan çevrimiçi eğitimleri takip edin.

  • Eğitimdeki farklı alanlardaki uzmanlarla tanışın. Disiplinler arası çalışmak ve bu uzmanlardan destek almak verdiğiniz eğitimi zenginleştirecektir.

  • Yurtdışında Eğitim Ataşeliği gibi programlarla yurtdışına gitme yolları bulun. Yurtdışına gitmek hem dil hem tecrübe yönünden çok faydalı olacaktır. Eğitim Ataşeliği, yurtdışındaki bir okulda belirli bir süre görev yapmak üzerine oluşturulmuş bir değişim programı. Dil puanı, sınav ve mülakat ile alım yapılıyor. Aynı zamanda geleneksel bir sanatı bilmek, müzik aleti çalmak, bölgenin diline hakim olmak kabul için avantaj olabiliyor. En önemli şartlardan biri ise KPSS ile atandıktan sonra, belli bir yıl devlet okulunda görev yaptıktan sonra programa başvurunun yapılabilmesi. Daha ayrıntılı bilgi için bkz.: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2011/12/20111216-3-1.htm

  • Öğretmenlik deneyimi kazanın ve bir şekilde mesleğinizi yapmaya bakın. Ücretli, sözleşmeli ya da kadrolu olarak öğretmenlik yapmanız ya da özel bir okulda çalışmanız sizin yararınıza olacaktır. Bu farklılıkların sınıfta hiçbir önemi yoktur. Önemli olan sınıfa girdiğinizde tek işinizin öğrencileriniz olmasıdır. Sevgi ve deneyim bu işin temelini oluşturur. Dolayısıyla, öğrenciyle buluşabileceğiniz her yolun, öğretmenlikte deneyim kazanmanız ve kendinizi geliştirmeniz için öğrenci, sistem, yönetim açısından size birçok katkısı olacaktır. 

Yüksek lisansı yurtdışında yapmak istersek nelere dikkat etmeliyiz?

Yabancı dilinizi geliştirmiş olmak bunun ilk şartı. Tercih döneminde ise, üniversitelerin kendi web sitelerinden kendi alanınıza uygun üniversiteyi bulmak, daha sonra ise çalışmak istediğiniz konu üzerine çalışan hocaları belirleyerek başvurularınızı tamamlamak; sağlıklı bir tercih dönemi geçirmenize yardımcı olur. Ülkelere göre gruplayarak üniversiteleri inceleyebilirsiniz.

Yurtdışı yüksek lisans süreciniz için farklı burs seçenekleri bulunmakta; başvuru öncesi bunları da araştırın.

 

Akademisyen olmak istersek bizi nasıl bir süreç bekliyor?

Doktoranızı tamamlamak önemli. Doktora teziniz ise sizin uzmanlık alanınız olarak geçer. Güncel araştırmaları takip etmek, seminer konferans eğitimlere dahil olmak, makale yayınlamak çalıştığınız alandaki boşluğu saptayıp oraya yoğunlaşmanıza yardımcı olur. Yabancı diliniz olması ve sahada aktif olmanız ise sizin için avantaj olacaktır.

 

Faydalı linkler:

https://www.youtube.com/channel/UCglDIsg_Z9mE2oT9hsrbzFA (IELTS eğitimi)

http://learnenglish.britishcouncil.org/general-english/podcasts (İngilizce Eğitimi)

https://www.youtube.com/watch?v=3IpPAZqGqEA&list=PLXmMHVdWuJna010rURl9EBQgtAzSROxNH (İngilizce Eğitimi)                                                                                                  

https://kamuilan.ailevecalisma.gov.tr/ (Üniversitesi Personel Alım Duyuruları)

https://www.egitimdeiyiornekler.org/ (Konferans)

 http://yarininegitimizirvesi.com/  (Konferans)

https://www.egitimetkinlikleri.net/etkinlikler/bilim-senligi (Konferans)

Özüm Baykaş

KODA Gönüllüsü

İLETİŞİM

KÖY OKULLARI DEĞİŞİM AĞI DERNEĞİ
bilgi@kodegisim.org

0216 343 73 43

IBAN

TL: TR720004600020888000430464

Euro: TR500004600020036000435966

Dolar: TR030004600020001000435965

Önemli not: EFT yaparken alıcı kısmına "Köy Okulları Değişim Ağı Derneği" yazınız. KODA gibi kısaltmalar kullanmanız durumunda EFT talimatı banka tarafından geri çevrilmektedir.

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey LinkedIn Icon

Fatura ve Kargo Gönderim Adresimiz


Murat Reis Mah. Gazi Cad. No:79 Bağlarbaşı/Üsküdar İSTANBUL