KODA NEDİR?

Köy Okulları Değişim Ağı (KODA) fikri, çoğu zaman yoksunluklarıyla gündeme gelen köy okullarının, aslında hayalimizdeki eğitim için büyük fırsatlar sunabileceği inancıyla ortaya çıktı. 

Türkiye’nin dört bir yanındaki köylerde çalışan idealist öğretmenler, eşit eğitimin gücüne inanan eğitmenler, değişime inancı tam eğitim gönüllüleri olarak bir araya geldik.

Yola çıktık,  bu yolun adını da KODA koyduk.

Vizyonumuz

Her bireyin doğayla bütünleşik şekilde kendini keşfedebildiği ve gerçekleştirebildiği bir dünyayı, sürdürülebilir eğitim ekosistemleri üzerinden, birlikte gerçekleştirmek.

Misyonumuz

Türkiye'nin köy okullarında kırsaldaki koşullara uygun, bütünsel ve nitelikli bir eğitimi
gerçek kılmak.

Hedeflerimiz
- Köylerdeki fırsatları değerlendirerek - fakat sorunları da görmezden gelmeden - 
köy okullarındaki eğitimin kalitesini artıracak çocuk merkezli, yenilikçi örnek uygulamaları ortaya çıkarmak ve yaygınlaştırmak.

- Köy öğretmenlerini kişisel ve mesleki açıdan güçlendirmek.

- Köy okullarında değişime öncülük edebilecek, birbirine ilham veren, destek olan ve büyüyen bir öğretmen ve gönüllü topluluğunun ortaya çıkmasına öncülük etmek.

KODA Sözlük
Kendini keşfetmek: Bireylerin sahip oldukları arzu ve yetkinliklerinin farkında olmaları.
 
Kendini gerçekleştirmek: Bireylerin doğuştan sahip olduğu yetkinliklerini keşfetmelerinin ardından, ulaşmak istedikleri hedeflere doğru yine keşfettikleri yetilerinden yararlanarak varmak için çaba göstermeleri.
 
Sürdürülebilirlik: Öz kaynaklarından beslenerek, kendi kendine yetebilmek üzere ihtiyaç duyulan kaynağı da üretebilmek. 
 
Eğitim ekosistemi: Eğitimin öznesi olan birey, onun şekillenmesinde rol alan aktörler (öğretmen, aile, akrabalar, komşular... ) kısacası etkileşimde olduğu canlı cansız her varlık, her nesne, eğitim ekosistemini oluşturur.
 
Kırsaldaki koşullara uygun eğitim: Birey kendini gerçekleştirirken karşısına çıkan durumlardaki davranışlarının şekillenmesi bulunduğu mekan ve imkanlarla da ilişkilidir. Kırsaldaki koşullara uygun eğitim, kırsaldaki imkan ve imkansızlıkların farkına varılarak ve analizlerinin yapılarak eğitim sürecinin bu koşullara uygun olarak tasarlandığı eğitimdir.
 
Bütünsel eğitim: Bireylerin bilişsel, sosyal, duygusal, fiziksel ve ruhsal olarak her açıdan gelişebilmelerini destekleyici bir eğitim anlayışıdır.
 
Nitelikli eğitim: Bireylerin kendini gerçekleştirmesi sürecinde ihtiyaç duyduğu eğitimdir. Nicel olmaktan öte nitel değişim önceliği güder. Süreç odaklıdır.

KODA Saha Araştırma Raporu'Öğretmen Gözünden Köy Okulları ve Köy Öğrencileri'

KODA olarak hazırladığımız bu rapor; yürüttüğümüz çalışmaların, somut ihtiyaçlara yanıt olabilmesi arzusundan doğmuştur. Rapor; 2016 yılında yapılan saha araştırma verilerini kapsamaktadır. KODA bu araştırma ile önceliğin; öğretmenlere ve onların kişisel ve mesleki değerlendirmelerine verilmesini amaçlamıştır. Katkı olmasını dileriz..

İLETİŞİM

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey LinkedIn Icon

KÖY OKULLARI DEĞİŞİM AĞI DERNEĞİ
bilgi@kodegisim.org

Sabit Hat: 0216 343 73 43

Fatura ve Kargo Gönderim Adresimiz


Murat Reis Mah. Gazi Cad. No:79 Bağlarbaşı/Üsküdar İSTANBUL

HESAP BİLGİLERİMİZ

TL: TR720004600020888000430464

Önemli not: EFT yaparken alıcı kısmına "Köy Okulları Değişim Ağı Derneği" yazınız. KODA gibi kısaltmalar kullanmanız durumunda EFT talimatı banka tarafından geri çevrilmektedir.  Detaylar için: https://www.kodegisim.org/bagis

  • White Facebook Icon
  • White Twitter Icon
  • White LinkedIn Icon