Problem Çözme Tasarımı Serencamı

Problem, sorun, mesele adına her ne derseniz deyin çözüme ihtiyaç duyan bir durum her zaman beni heyecanlandırmıştır. Sanki daha iyiyi yapmak için Allah tarafından bana verilen bir fırsat ya da bir mucize olarak değerlendiririm. Covid 19 salgın süreci, yapmak istediğim ancak ertelediğim ya da yapamadığım tüm çalışmalar beni rahatsız ettiği bir dönemde KODA’nın “Problem Çözme Tasarımı Buluşması” ilanını gördüm. Bu buluşma acaba benim yaşadığım eğitimsel problemlere de çare olur mu diye düşünerek kayıt yaptım. Bu yazımda o yaşadığım süreci sizinle paylaşacağım.

Altı hafta boyunca farklı saat dilimlerinde birçok oturumlarla devam eden programda; çözmek istediğiniz problemi tanımlamanız gerekiyor. Ancak bu tanımlamada kritik nokta şu ki; problem hakkında bilgi verirken ifadeyi hem sınırlamanız hem de farklı anlamlara yol açmamanız gerekiyor. Problemin dayanak noktaları belirlenmeli ve durum tespiti net olmalıdır. Yazdığınız bu ifadeyi koşullu olasılıkla ifade etmeniz bu süreçte altı şapkalı düşünme modelini ve düşünce bağlantı alanları listesini bir araç olarak kullanmanız önemli. Merak etmeyin 6 şapkalı düşünme modeli ve düşünme bağlantı alanlarına yönelik bilgileri eğitimcimiz ustalıkla “Çemberimde Gül Oya” şarkısı eşliğinde anlatıyor. Aklınızdaki tüm sorulara sabırla cevaplar verdiği gibi farklı sorun alanları tespit etmeniz için çeşitli sorunları size hatırlatıyor ve sizi cesaretlendiriyor. Bu süreç bazen yıldırıcı olsa da hocanın gayretini görünce kayıtsız kalmak imkansız oluyor. Bir dost tavsiyesi: Eğitime bir girer, bakar çıkarım diye sakın düşünmeyin. Bu süreç o kadar sürükleyici ki bu eğitime bir katılan aynı “Binbir Gece Masalları” gibi eğitim sonrası yeni merak alanları ve araştırma konuları ile ayrılıyor.

 

Şimdi elinizde nur topu gibi bir probleminiz var. Ne yapacaksınız? Bu arada tüm eğitimcilerin okumasını tavsiye ettiğim bir kitap “Bir Problemle Ne Yaparsın? Kobi Yamada. Aynı bu kitaptaki gibi problemi tanıma ve yaşamıma alma sürecini yaşadım. İş yoğunluğu, Korona süreci, Ramazan ayı faaliyetlerim eğitim sürecine ayırdığım vakti azaltsa da kopmadım. Şimdi elde ettiğim problem cümlesini koşullu olasılık ifadesi ile temel dayanaklarını ifade ederek özetlemek gerekiyordu. Şimdi içinizden 45-50 kelimelik 3-5 cümlelik ifadeyi bu koşulda yazmak ne kadar zor olabilir diye düşünebilirsiniz. Bu süreç yaklaşık 3 saatimizi aldı çünkü insan, problem çözme sürecinde heyecanlı olarak çok da düşünmeden bir ifade belirtiyor ama süreci tam olarak idrak edemiyor. İşte bu ifadelerin profesyonel bir bakış açısından süzülmesi kolay bir durum değil ciddi zaman gerektiriyor. Tabi bu süreçte hocamızın verdiği soru cümlesi şablonları çok işimize yaradı.

Sürecin en can alıcı noktası problemin çözüm listelerini belirlemek oldu. Burası hem keyifli hem zor. Sanki elinizde sihirli bir değnek var kime ve neye dokunsanız o sizin probleminizin çözümlerinin bir parçası olacak. Burada kendinize birçok soru sormanız gerekiyor. Kim yapacak? Ne yapacak? Nasıl yapacak? Hangi araçlar kullanılacak? Maliyeti nasıl karşılanacak? Ne kadar sürecek? Neden bu yol etkili? vb. Bu adımda sağlam olan en az 8 farklı çözüm yolu elde etmeniz gerekecek.

 

“Bu noktaya kadar geldiniz, süpersiniz! Kahramanlarım benim. Size güveniyorum. Sevdim sizi” gibi teşvik edici ifadelerle yola devam ediyorsunuz. Bu motivasyonla belirlediğiniz çözüm yollarından hangisini seçeceğinizi belirlemek için ölçütler oluşturmanız gerekiyor. Bu süreçte çok keyifli. İçinizdeki kişinin, hayallerini, beklentilerini, olmazsa olmazlarını öğreniyorsunuz. Belirlediğiniz ölçütlere göre en uygun, etkili ve iyi olan çözüm önerinizi tespit ediyorsunuz. Bu adımda farklı web 2 araçlarını kullanıyorsunuz. Son alarak tüm bu adımları ve süreçleri, iş ve zaman planını gösteren aksiyon planını yazma çalışması ile eğitim programı sona eriyor.

 

Bu eğitimde öğrendiğim bilgiler dışında aklımda kalanlar; oya ile sorun metaforu, çemberimde gül oya şarkısı-Gülnur Gökçe ve kıymetli hocamızın sarsılmaz azmi.

 

Başta Fatma Esin Kalyoncu hocam olmak üzere eğitimde büyük emeği olan Koda ekibine ve beraber çalıştığımız ekip arkadaşlarıma saygılar ve sevgiler…

Dilek Kırnık

İLETİŞİM

KÖY OKULLARI DEĞİŞİM AĞI DERNEĞİ
bilgi@kodegisim.org

0216 343 73 43

IBAN

TL: TR720004600020888000430464

Euro: TR500004600020036000435966

Dolar: TR030004600020001000435965

Önemli not: EFT yaparken alıcı kısmına "Köy Okulları Değişim Ağı Derneği" yazınız. KODA gibi kısaltmalar kullanmanız durumunda EFT talimatı banka tarafından geri çevrilmektedir.

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey LinkedIn Icon

Fatura ve Kargo Gönderim Adresimiz


Murat Reis Mah. Gazi Cad. No:79 Bağlarbaşı/Üsküdar İSTANBUL