Sevgili öğretmenlerimiz,

 

Sizler ve öğrencileriniz kademeli olarak başlayan yüz yüze eğitim döneminde okullara geri dönüyorsunuz. Bu okula dönüş sürecinde sizleri ve öğrencilerinizi desteklemek adına sınıflarınıza kolaylıkla adapte edip uygulayabileceğiniz yeni bir videolaştırılmış hikaye serisi hazırladık. Bu içerikler ile amacımız, yaşanılan sürecin ardından hikaye, dans, müzik, hareket ve oyun ile çocukların iyi olma hallerine katkı sunabilmek. “Renklerin Dansı” adıyla bir araya getirdiğimiz serimiz, köyde yaşayan ve renklere hayranlık duyan Deniz adlı kahramanın  köydeki yaşantısını ve uykusunda Renklerin Ülkesi’ne yaptığı ziyaretleri konu alıyor. 

 

Toplam 10 bölüm ile video içeriklerinden oluşan seride her bölüm ana renklere veya bu renklerin karışımlarına odaklanıyor. Bu sırada çocukları fiziksel aktiviteye (ör. dans, resim, müzik, kil, oyun vb.) teşvik ediyor; çocukların sosyal-duygusal, bilişsel ve fiziksel gelişimlerini destekliyor ve aynı zamanda hayal gücü ve yaratıcılıklarını besliyor.

 

Bu serimizi, 27 Eylül tarihinden itibaren her Pazar günü paylaşacağız ve 10 haftanın sonunda toplam 10 video formatındaki içeriğimizi köylerde yaşayan çocuklara sizlerin de katkılarıyla ulaştırmayı  planlıyoruz. 

 

Haftada bir olarak planlanan bölümler, kırsal bölgelerdeki öğrencilerin internete erişiminin kısıtlı ve/ya bazı durumlarda hiç olmadığı göz önünde bulundurarak takvimlendirildi. Okulda yüz yüze eğitime katılan okul öncesi ve ilkokul öğrencilerinin sizlerin aracılığı ile bu içeriklere ulaşabileceklerini umut ediyoruz.

 

Videoları izledikten sonra hem siz öğretmenler her hikaye içerisindeki farklı unsurlara odaklanarak yeni etkinlikler geliştirebileceksiniz hem de öğrencileriniz sizlerin gözetimi ve sosyal mesafe kurallarına uymak şartıyla hikayenin kazanımlarını kendi diledikleri şekilde - sanat, oyun ve hareket - ifade edebilecekler.  

 

Böylece, öğrencilerinizin okula uyum ve gelişim süreçlerini izlenen video üzerinden hafta boyunca desteklenmeye devam edebilirsiniz. Ayrıca, önümüzdeki dönemde yüz yüze eğitime yeniden ara verilir ve uzaktan eğitime geri dönülürse içeriklerin haftada bir olarak paylaşılması, öğrencilerin asgari internet kullanımıyla her hafta bir içeriğe ve bunu takiben geliştirilecek birçok etkinliğe ulaşmasını da yardımcı olacaktır.

 

Biliyoruz ki her hikayede kahramanımız Deniz farklı maceralara atılıyor, bu da öğrencilerinizle birlikte geliştirebileceğiniz bir sürü etkinlik anlamına geliyor. Haftanın ilk günü öğrencilerinizle video izledikten sonra geri kalan günlerde sizlere öneri olması adına geliştirdiğimiz çerçeve etkinlik planına aşağıdaki PDF bağlantısından ulaşabilirsiniz.
 

Dilerseniz bu çerçeve plan dahilinde geliştirdiğiniz veya sizlerin ve öğrencileriniz uyguladığı etkinlik ve aktiviteleri  bilgi@kodegisim.org adresine iletebilir veya sosyal medya hesaplarımızı etiketleyerek paylaşabilirsiniz. Sizlerden gelen geri dönüşler için şimdiden sabırsızlanıyoruz!

Renklerin Dansı Öğretmenlere Tavsiyeler

Renkleri Dansı

Çerçeve Etkinlik Planı

İLETİŞİM

KÖY OKULLARI DEĞİŞİM AĞI DERNEĞİ
bilgi@kodegisim.org

0216 343 73 43

IBAN

TL: TR720004600020888000430464

Euro: TR500004600020036000435966

Dolar: TR030004600020001000435965

Önemli not: EFT yaparken alıcı kısmına "Köy Okulları Değişim Ağı Derneği" yazınız. KODA gibi kısaltmalar kullanmanız durumunda EFT talimatı banka tarafından geri çevrilmektedir.

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey LinkedIn Icon

Fatura ve Kargo Gönderim Adresimiz


Murat Reis Mah. Gazi Cad. No:79 Bağlarbaşı/Üsküdar İSTANBUL