Kapsam: Aile ile ilişkiler

Uygulayan Öğretmen: Darıcı İlkokulu/Emine Özder/Müdür Yetkili

Sınıf: 1-2-3-4.Sınıflar /Birleştirilmiş Sınıf

Sence öğretmenler köy halkı ile iletişim kurarken  nelere dikkat etmesi gerekiyor? Seni başarılı kılan faktörler neler?

     Köylülerle ilişkilerde öncelikle onları ötekileştirmemek lazım. Küçük görmemek lazım çünkü onların orada bir yaşamı var ve sen onu böyle yadırgıyorsun, yadsıyorsun. Hani bu kimsenin hoşuna gitmeyeceği gibi onlara da direk bu şekilde davranıldığında onları iletişime kapatıyor aslında. Okula karşı olumsuzluk, eğitime karşı olumsuzluk olarak bize geri dönüyor. Bu noktada öncelikle onları gerçekten oldukları gibi kabul etmek çok önemli ve onları birey olarak hal hatır sorma, değer verme gibi bence onlara dönütler verilmesi çok önemli diye düşünüyorum. Benim köylülerden hep duyduğum şey, hep bize öğretmen geldi, ama hiç böyle evimize gelip yemek yemedi. Ben sofra topladım mesela, bulaşık yıkadım. Hani hiç bu şekilde davranmadılar, bu şekilde değildi. Ben de dedim, sonuçta burada birlikte yemek yedik neden beraber toplamayalım gibi bir şey çıkmıştı. Çok şaşırdım. İlk defa sen böyle geliyorsun. Mesela bir ziyaret oluyor. Bir hasta ziyaretine gidiyorsun. Ya ne güzel düşünüpte geliyorsun diyor. Tepkiler bu şekilde oluyor. O yüzden onları olduğu gibi kabul etmek, illa insanları, eğitim seviyelerine, ekonomik durumlarına göre yargılamak  kafamızda hep bir sınıf var ya, aslında o sınıfı kaldırmak birazcık. Oldukları gibi neyse o olarak kabul etmek ve gerçekten ilişki kurmaya çalışmak bir noktada. O çok önemli bence. Eğer siz onları sahiplendiğiniz zaman, o samimiliği onlara geçirdiğiniz zaman eğitim noktasında çok çok ilerliyorsunuz. Ben onu gördüm mesela. Başlarda okula karşı kimse hal hatır sormuyordu. Ama son dönemlerde baktılar böyle biraz bizden biri gibi, bizi yadsımıyor, yadırgamıyor. Ondan sonra evimde toplantılar olmaya başladı. Köyün kızları evime gelmeye başladı. Normalde köyün kızlarını kimse dışarı salmıyor. Okulun önünden bile geçmiyor kızlar ama son zamanlarda bana çaya gelmeye başladılar. Böyle bir değişim oldu. İnsanlarla kadın olsun erkek olsun görüyor, hocanın bir profili var, değer veriyor kötü olarak bir şey düşünmüyor. Bizi yadsımıyor, yadırgamıyor. O yüzden, o noktada da çok önemli, mesela kazanmak için gerçekten annelerden, babalardan ve köylüden başlamak gerektiğini düşünüyorum.

 

    Bu festival gitme sürecinde gelmek istemiyordu aileler. Nasıl ikna ettin?

 

    Ne kadar istediğinizi biraz böyle zorla da olsa anlatmak çok önemli. Israrcı olmak. Mesela çocuğun bir tanesinin ablası bana şöyle demişti: Ya hocam niye bu kadar uğraşıyor? Üçüncü kez evlerine gittim ben. Bütün velileri, bütün köylüleri üç kez dolaştım festival için, götürmek için. Şöyle demişti unutmuyorum onu. Hocam niye uğraşıyorsun bu kadar? Nisa gelmiş, gelmemiş. Ne olacak ki! Ya dedim, orada güzel bir şey olacak, ben Nisa’yı seviyorum, o da benim öğrencim. Onun mahrum kalmasını istemiyorum. O yüzden bu kadar uğraşıyorum falan. Garipsedi. Biz bile senin kadar uğramıyoruz demişti onun mutlu olması için. Öyle bir şey oldu aramızda. Bilmiyorum ya ısrarcı olmak, çocukları gerçekten sahiplendiğini, değer verdiğini, gerçekten böyle kendi çocukları gibi gördüğünü hissettirmek çok önemli. Öğretmenin profili burada o olmalı ve ilişkilerde eğitim için ısrarcı olmak gerekli diyorum, başka da bir şey demiyorum.

İLETİŞİM

KÖY OKULLARI DEĞİŞİM AĞI DERNEĞİ
bilgi@kodegisim.org

0216 343 73 43

IBAN

TL: TR720004600020888000430464

Euro: TR500004600020036000435966

Dolar: TR030004600020001000435965

Önemli not: EFT yaparken alıcı kısmına "Köy Okulları Değişim Ağı Derneği" yazınız. KODA gibi kısaltmalar kullanmanız durumunda EFT talimatı banka tarafından geri çevrilmektedir.

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey LinkedIn Icon

Fatura ve Kargo Gönderim Adresimiz


Murat Reis Mah. Gazi Cad. No:79 Bağlarbaşı/Üsküdar İSTANBUL