Kapsam: Hijyen

Uygulayan Öğretmen: Oğulcuk İlkokulu/Tahir Sözduyar/Sınıf Öğretmeni

Sınıf: 1 ve 2. Sınıflar /Birleştirilmiş Sınıf

-Ben çocukları kontrol ettiğimde zaten ellerinden falan belli oluyordu üstlerinde başlarında. Bunu ben ilk başta direkt ellerini karalayıp yarın ellerinizi yıkayıp geleceksiniz gibi başlamadım. Öncelikle çocuklara temiz olmakla ilgili hikayeden başladım. Sonra sınıfa kova falan getirdim. Sınıftan çocuklardan biri getirdiğim şişeden su döktü, sabun da getirmiştim yanımda. Bu şekilde onlara gösterdim nasıl el yıkanacağı.  Sonra teneffüs saatlerinde o alışkanlığı kazandırmak için birlikte lavaboya gittik. Hem tuvalet temizliği, hem de tuvaletten çıktıktan sonra çocuk elini yıkamayı alışkanlık edinsin diye. Nasıl yıkayacağını göstermiştim sonra hadi herkes sırayla teker teker yıkasın deyip çocuklara kendi ellerini yıkattırmıştım. Sonra el karalamaya geçtik. Onu da düzelinli yapmaya elimden geldiğince kontrol etmeye çalıştım.

Bu uygulamayı bir eğitim-öğretim yılı boyunca yaptım. Hergün yapılıyordu. Hatta ben unuttuğum zaman çocuklar diyordu hocam bugün ellerimizi karalamayı unuttunuz. Onların da hoşlarına gidiyordu. İlk başta şu şekilde yaptım;  kendi elimi karaladım sonra çocuklara dedim ki "çocuklar bakın elim hep pis oldu." ardından "bakın çocuklar elimi şimdi yıkayacağım." Sabun aldım, yıkadım, çıkarttım "Çocuklar siz de bunu böyle yapacaksınız. Şimdi ellerinizi karalayacağım, siz de eve gidince aynı benim gibi yıkayacaksınız. Sonrası sizin eliniz de çıkacak." Bu alışkanlığı bu yöntem ile kazandırmaya çalışmıştım.

 

Bu çalışmanın bazı çocuklar üzerinde gerçekten büyük etkileri oldu. Dersin ortasında elini gösterip, "Öğretmenim bakın benim elim de sizinki gibi beyaz olacak." diyenler oldu. Devamsızlık vb. etkenlerden dolayı tam anlamı ile bir sonuç yakalayamadık fakat bir grubun bu alışkanlığı benimsediğini gördüm.

 

-Temizlik alışkanlığını kazandırırken tırnak kesmeyi de 6-7 kez gösterdim çocuklara. Ayrıca elimden geldiğince sürekli tekrar etmeye çalıştım yaptıklarımı.

İLETİŞİM

KÖY OKULLARI DEĞİŞİM AĞI DERNEĞİ
bilgi@kodegisim.org

0216 343 73 43

KÖY OKULLARI DEĞİŞİM AĞI DERNEĞİ
bilgi@kodegisim.org

0216 343 73 43

Fatura ve Kargo Gönderim Adresimiz


Murat Reis Mah. Gazi Cad. No:79 Bağlarbaşı/Üsküdar İSTANBUL

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey LinkedIn Icon