Kapsam: Öğrenci Uyumu

Uygulayan Öğretmen: Sıralı İlkokulu/Işıl Yıldırım/Müdür Yetkili

Sınıf: 1, 2,3 ve 4. Sınıflar/Birleştirilmiş Sınıf

Fiziksel yetersizliği olan öğrencim sınıfa nasıl uyum sağladı?

Bir öğrencimin fiziksel yetersizliği var. Onda ‘’Sen engellisin böyle yapman gerekiyor’’ algısı oluşturmadım. Bir de dönemin başında, ilk atandığımda, sınıftaki diğer öğrencilerle konuşmam gerekiyordu. Ben bunu biraz daha sonra yaptım çünkü çocukların onu anlamadığını düşündüm. Onun sınıfta olmadığı bir gün onun durumunu anlattım. Çocuklar belki de farkında değillerdi. Onun fiziksel yetersizliğinden, neleri yapıp neleri yapamayacağından bahsettim. Bu konuşma biraz daha algılarını değiştirmişti ona karşı. Bir de çok hayat dolu bir çocuk, yani yetersizliklerinden daha çok yapabileceklerini görüyor. Onun da diğer çocuklardan bir farkı yok, sadece hareketini tekerlekli sandalye ile sağlıyor. Sınıfta onun için sen burada otur, senin yerin burası bak tahtayı daha rahat görürsün öyle bir algı yok. Sınıfın içinde rahatça dolaşabilir, istediği zaman girip çıkabilir, diğer öğrencilerin yaptığı her şeyi yapmasına imkân var. Sen özelsin sana özel davranılmalı da yok, diğer arkadaşlarına nasıl davranıyorsam öyle davranıyorum. Bu özel durumunu ajitasyon haline getirmiyorum, hepsi benim gözümde eşit. Bazı durumlar tabi ki hariç. Yarışma gibi durumlarda bazen ona yardımcı olmak gerekiyor, o zaman bu durumundan ona bahsediyorum. Ötekileştirmek yerine hep bütünleştiriyorum. Bunun faydasını da gördüm, artık daha heyecanlı. Ama artık babası okula gitmesini istemiyor, ben bunun taraftarı değilim. Çünkü arkadaşlarından ne kadar çok ayrışırsa arkadaşlarıyla, toplumla arasındaki mesafe büyür. Bu yüzden aileye okula devam etmesi için baskı yapmayı sürdürüyorum.

Öğrencilerle konuşmama rağmen onunla alay etmeye devam ettikleri de oldu. O zamanlarda da öğrencilerle konuşmayı sürdürdüm. Bunu öğretmek için de körebe gibi oyunlar var, öğrencilerle onu oynuyoruz. Hayat Bilgisi dersi buna vurgu yapmaya çalışıyor hatta ünitelerde de var, ben de vurgulamaya çalışıyorum. Öğrencim, kaza geçirdiği için tekerlekli sandalye kullanmaya başlamış. 3 yaşında bir kaza geçiriyor belden aşağısı tutmuyor. Bu bize de olabilir, gözümüze bir şey batabilir, görmeyebiliriz. Birkaç uyarımdan sonra hala dalga geçmeye devam ediyorsa küçük bir cezalandırma yapıyorum. Kimse kimseyle dalga geçemez. O da bir öğrenci. Ben de bunu daha çok anlatma yoluyla fark ettirmeye çalışıyorum.

İLETİŞİM

KÖY OKULLARI DEĞİŞİM AĞI DERNEĞİ
bilgi@kodegisim.org

0216 343 73 43

IBAN

TL: TR720004600020888000430464

Euro: TR500004600020036000435966

Dolar: TR030004600020001000435965

Önemli not: EFT yaparken alıcı kısmına "Köy Okulları Değişim Ağı Derneği" yazınız. KODA gibi kısaltmalar kullanmanız durumunda EFT talimatı banka tarafından geri çevrilmektedir.

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey LinkedIn Icon

Fatura ve Kargo Gönderim Adresimiz


Murat Reis Mah. Gazi Cad. No:79 Bağlarbaşı/Üsküdar İSTANBUL