Kapsam: Ortaokul öğrencileriyle diyalog

Uygulayan Öğretmen: Sıralı İlkokulu/Işıl Yıldırım/Müdür Yetkili

Sınıf: 1, 2,3 ve 4. Sınıflar/Birleştirilmiş Sınıf

Bir ilkokul öğretmeni olarak ortaokul ve lise öğrencileri tarafından olumsuz, yıkıcı olabilecek davranışlarla karşılaştığımda neler yapıyorum?

Benim okulumda bir sorun olduğunda çözüm için ortaokulları da dahil ediyorum. Onlara sert davranmaktansa biraz daha arkadaş gibi davranıyorum çünkü onlar yetişkin artık. Ergenliğe girdikleri için çocuksu davranmayı kaldıramıyorlar. Onlarla bir yetişkin olarak oturup konuşmaya, sohbet etmeye gayret ediyorum. Onları görmezlikten gelmek yerine toplandıklarında yanlarına gidip ‘’Nasılsınız gençler, iyi misiniz?’’ diye hâl hatır soruyorum. Çünkü insanlarla ne kadar samimiyet kurar, selam verirseniz onlar da sizi o kadar iyi anlıyor. Eğer yanlarından geçerken yüzlerine bile bakmazsanız, siz kimsiniz demezseniz ‘’Bu da çok havalı duruyor, işte şuna gününü gösterelim’’ gibi şeyleri akıllarından geçirebilirler.  ‘’Bu kim ki?’’ diye düşünceleri hepimizde olabilir illaki. Bu algıyı yıkmak için biraz da samimi olmak lazım, onlar orada varlarken onları yok sayamayız, onlar da bir öğrenci. Sonuç olarak daha çok selamlaşmayla, hâl hatır sormayla okulda bir sıkıntıları olduğunda rahatça gelebiliyorlar. Örneğin fotokopi çektirme, çıktı alma gibi şeyler için yardım isteyebiliyorlar. Bana geldikleri zaman müsait olursam tüm işlerini yapmaya gayret ediyorum. Genelde önemli bir sorunla gelmiyorlar, ödev çıktısı alacakları zaman hiçbir sıkıntı olmuyor. Sınıfımla yaptığımız Yerli Malı Haftası gibi bazı etkinliklere onları da davet ediyorum. Geçen sene 4. Sınıflara yapıyordum, bu sene fırsat olmadı. Aslında ‘’Git, yap, etme, çık buradan sen buranın öğrencisi değilsin’’ diye dışlamak yerine onları daha çok sürecin içine katıyorum ki ne yaptığımı görsünler. Zaten sonrasında aradaki samimiyetten size bir şey yapmıyorlar, değer veriyorlar. Bu yüzden niye yıksın, niye zarar versin ki? Bir şeyler için çalışıyoruz. Bir de onlarla tatlı dille konuşuyoruz.

İLETİŞİM

KÖY OKULLARI DEĞİŞİM AĞI DERNEĞİ
bilgi@kodegisim.org

0216 343 73 43

IBAN

TL: TR720004600020888000430464

Euro: TR500004600020036000435966

Dolar: TR030004600020001000435965

Önemli not: EFT yaparken alıcı kısmına "Köy Okulları Değişim Ağı Derneği" yazınız. KODA gibi kısaltmalar kullanmanız durumunda EFT talimatı banka tarafından geri çevrilmektedir.

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey LinkedIn Icon

Fatura ve Kargo Gönderim Adresimiz


Murat Reis Mah. Gazi Cad. No:79 Bağlarbaşı/Üsküdar İSTANBUL