Kapsam: Oyuna Dair Tavsiyeler

Uygulayan Öğretmen: Uluağaç İlkokulu/Osman Özden/Müdür Yetkili

Sınıf: 1 ve 2. Sınıflar /Birleştirilmiş Sınıf

Benim öğretmenlere özellikle tavsiye edebileceğim oyunlardan biri; yılanı oynatabilirler. Yılanda takım halinde çalışmayı çok iyi öğreniyorlar. Bir diğeri pinpon topunu üfleyerek kaleye atma. Burada yarışıyor çocuklar. Yarışma üzerine bir oyun bu ama elenen arkadaşları olsun oyunun içindekiler olsun o kadar çok destekliyorlar ki birbirlerini, çok keyifli oluyor. Sınıf içerisinde ateşli bir volkan oluyor. Çok hoşlarına gidiyor. Bir de okuduğunu anlama üzerine var. Urfa'da ana dil Arapça olduğu için biz okumada ve okuduğunu anlamada çok sorun yaşıyoruz. Ben o kadar çok yol denedim ki en sonunda birden aklıma şu geldi; madem bu çocukların okuduklarını anlamalarını istiyorum, komutlar yazayım bakalım okuduklarını anlıyorlar mı?  Bütün çocukların gözünü kapattırıyorum ve tahtaya bütün sınıfı kapsayacak şekilde komutlar yazıyorum. Mesela ayağa kalkın ve alkış çalın. Sonra gözlerinizi açın diyorum ve tahtaya baktıktan sonra orada istenileni yapmaya başlıyorlar. Bu arada bunu sürekli olarak yapıyordum ben yani bir gün yapmadan bir gün kesin yapmaya çalışıyordum. İlk zamanlarda çok geç tepki verdiklerini ya da en iyi okuyan öğrencilerin ilk tepki verdiklerini, diğerlerinin daha geç tepki verdiklerini görüyordum. Ama gün geçtikçe ve bunu yaptıkça çocukların daha hızlı tepki vermeye başladıklarını gördüm ve kişiye yönelik yazmaya başladım. Diğerlerinden görüp de yapmasınlar, emin olayım hepsi teker teker anlamış mı, hızlandırmış mı okumalarını diye. İsim isim yazmaya başladım mesela "Ali ayağa kalk, sınıfın ortasına gel ve kendi etrafında dön." sonra hemen Ali ayağa kalkıp sınıfın ortasına geliyordu ve kendi etrafında dönmeye başlıyordu. Ve tek tek yazdığımda da hepsinin kendini ilk günden öne taşıdığını gördüm.

Bir de kelimeyi açıp okuma vardı.  O da hızlı okuma ile alakalıydı. 1 ve 2. sınıfta bu problem olduğundan çocuklar kelimenin anlamına bakmayı öğrenemiyorlar. Yavaş yavaş okuyorlar o yüzden de. Ben bu etkinlikte onlardan kelimenin ortasına bakıp hepsini görmelerini istiyordum. Tahtaya bir kelime yazıp kitapla o kelimenin üstünü kapatıyordum. Sonra hazır mısınız diyordum. Herkes hazır olduktan sonra maksimum iki saniye süre ile kelimeyi gösterip tekrardan kapatıyordum. Burada onlardan okumak yerine kelimenin bütününü görmelerini istiyordum. Bu etkinliği yaptıkça kelimeyi daha kısa sürede okumaya başladılar. Fakat bu etkinlik için bütün hepsi kelimeyi bütünüyle görmeyi öğrendiler diyemem ama kelimenin bütününe bakmayı öğrenenler de oldu. Çok sayıda olmasa da.

İLETİŞİM

KÖY OKULLARI DEĞİŞİM AĞI DERNEĞİ
bilgi@kodegisim.org

0216 343 73 43

IBAN

TL: TR720004600020888000430464

Euro: TR500004600020036000435966

Dolar: TR030004600020001000435965

Önemli not: EFT yaparken alıcı kısmına "Köy Okulları Değişim Ağı Derneği" yazınız. KODA gibi kısaltmalar kullanmanız durumunda EFT talimatı banka tarafından geri çevrilmektedir.

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey LinkedIn Icon

Fatura ve Kargo Gönderim Adresimiz


Murat Reis Mah. Gazi Cad. No:79 Bağlarbaşı/Üsküdar İSTANBUL