Uzaktan Eğitim Güncesi

Naim Erdem

Merhabalar!

Öncelikle, KODA ailesinin yeni üyesi olmaktan büyük mutluluk duyduğumu belirtmek isterim bana bu fırsatı tanıdığınız için size sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

İlk başlarda, pandemi süreci öncesi okulların ani bir kararla kapanacağını ön göremedim ve bundan ötürü biraz sıkıntı yaşadım.

 

Ancak her şeye rağmen umudumu yitirmedim ve MEB'in uzaktan eğitim ile aldığı her kararı öğrencilerime ve velilerime birebir görüşerek aktardım. Televizyondaki EBA kurulumunu anlattım ve birçoğunda başarılı oldum. Lakin internet üzeri uzaktan eğitimde başarılı oldum diyemem çünkü ailelerde sınırlı internet vardı veya hiç internet alt yapısı olmayan köylerde velilerim vardı.

 

Burada karşıma çıkan sorunların önüne geçmek için her gün öğrencilerle birlikte EBA TV’den konu takibi yapıp onlara konu ile ilgili ödevlendirmelerde bulundum. WhatsApp iletişim ağını bütün velilerde olmasa da mümkün oldukça kulandım. Ödev sonucunu hep isimleri kullanarak WhatsApp’ta şu tarz mesajlarla paylaştım: "Aferin Ayşe’cim ödevini yaptı" veya "Ahmet'in ödevi harika olmuş"… Bu mesajlar onların EBA TV’ye olan ilgilerini artırdı.

Pandemi süreci uzayınca öğrencileri köylerinde ziyaret ettim. Bu hem beni hem de onları çok motive etti. 

 

Aslında bu pandemi sürecinde velilerle iletişimde çok büyük sıkıntılar da yaşadım. Çünkü öğrencime ulaşmakta zorluk çekiyordum ve ilk başlarda bunun bu derece zor olacağını beklemiyordum.

Her velimi aradığımda bağda, bahçede ve tarlada olduğunu belirtiyordu ve bu yüzden ancak geceleri geç saatlerde iletişim sağlayabiliyordum. Pandemi sürecinde öğrencilerin yeteri kadar imkanı olsaydı daha iyi şeyler yapabilirdik. İnternet üzerinden iletişim sağlar ve dersleri öyle işlerdik ama şartlar buna el vermiyordu.

Bu süreçte bana en büyük desteği yine öğrencilerim verdi. Gece 23.00'da çalan telefonumda “Öğretmenim, sizi arkadaşlarımı ve okulumu çok özledim" sesini duymak her şeyin güzel olacağına dair inancımı tazeledi.

Tüm KODA Ailesi’ne saygılarımla   

 

NAİM ERDEM

İLETİŞİM

KÖY OKULLARI DEĞİŞİM AĞI DERNEĞİ
bilgi@kodegisim.org

0216 343 73 43

IBAN

TL: TR720004600020888000430464

Euro: TR500004600020036000435966

Dolar: TR030004600020001000435965

Önemli not: EFT yaparken alıcı kısmına "Köy Okulları Değişim Ağı Derneği" yazınız. KODA gibi kısaltmalar kullanmanız durumunda EFT talimatı banka tarafından geri çevrilmektedir.

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey LinkedIn Icon

Fatura ve Kargo Gönderim Adresimiz


Murat Reis Mah. Gazi Cad. No:79 Bağlarbaşı/Üsküdar İSTANBUL